A testünkben zajló folyamatokba betekintést nyerhetünk az ultrahang segítségével, ami szonográfiai hanghullámokkal alkot képet a szerveink működéséről. Napjainkban az ultrahang modern diagnosztikai eszköz az orvostudományban és a segítségével számtalan olyan probléma, illetve elváltozás felderíthető, amelyek még nem produkálnak tüneteket, így nagyobb esélye van a betegnek a gyógyulásra, valamint a kezelések is hatékonyabbak lesznek.
Érdekesség még, hogy vannak állatok, akik az ultrahang segítségével tájékozódnak, ilyenek például a denevérek is, a hanghullámokat érzékelve azonosítják a távolságokat.
Hogyan működik az ultrahangos vizsgálat?
A gép magas frekvenciájú hanghullámokat generál, de ezek az emberek számára nem hallhatóak, viszont visszaverődnek a belső szerveinkről és kép formájában képesek megjelenni. Az ultrahang által a szakorvos jól látja a lágy szöveteket, a szervek méretét, alakját és állapotukat. A vizsgálatot jellemzően szonográfus vagy radiológus végzi el. A beavatkozás teljesen fájdalommentes és biztonságos, mivel nem bocsájt ki káros anyagokat, egyáltalán nincs sugárzásveszély, mint a röntgen esetében.
A várandósság során szintén vannak kötelező ultrahangos vizsgálatok, ahol folyamatosan nyomon követik a magzat fejlődését, ellenőrzik azt is, hogy nincs-e valamilyen rendellenessége. Ezen kívül a kismedencei ultrahang képet ad a petefészkek, méh, húgyhólyag állapotáról, a férfiaknál pedig ellenőrizhető a prosztata. A hasi ultrahang során feltérképezik a máj, hasnyálmirigy, epe, lép és vesék működését. A nyaki régióban végzett ultrahanggal megállapítható, hogy a pajzsmirigy zavartalanul ellátja-e a funkcióját és az esetleges elváltozások is kimutathatóak rajta. Az ultrahangos vizsgálatok rövid ideig tartanak, legyen szó bármelyikről, a folyamat átlagosan 15-20 percet vesz igénybe.
Mi a teendő az ultrahangos vizsgálatok előtt?
Vannak vizsgálatok, amelyeknél be kell tartanunk bizonyos szabályokat, ezeket a szakorvos el is mondja a páciensnek az időpont egyeztetés során. Például a vércukorszint ellenőrzése előtt éhgyomorra kell érkeznie az érintett személynek. Előfordulhat, hogy az ultrahangos vizsgálatnál is kérni fogják, hogy éhgyomorra érkezzünk, vagy utasítást kapunk, hogy előtte hány órával ne étkezzünk, de ezt nagyban meghatározza az, hogy pontosan melyik szervünket akarják feltérképezni. A hasi-kismedencei ultrahanghoz jellemzően telt hólyag szükséges, ebből adódik, hogy a bőséges folyadékfogyasztás erősen ajánlott és lehetőleg szénsavmentes vizet igyunk. A vizsgálatot megelőző napon érdemes kerülni a puffasztott ételeket, ugyanis egyes élelmiszerek vagy italok képesek úgy befolyásolni a szerveink működését, hogy a kapott eredmény értékelhetetlenné válik.
A leírtak alapján megállapítható, hogy okvetlen faggassuk ki orvosunkat a vizsgálat előtti szabályok betartásáról és igyekezzünk ezeket a saját érdekünkben nem megszegni.