Mik azok a háttérhűtők?

A vendéglátóiparban és a kereskedelemben jelentős szerepe van a háttérhűtőknek, amelyek gondoskodnak az élelmiszerek frissen tartásáról. A háttérhűtők többnyire ugyan nincsenek szem előtt, de ettől függetlenül nagyban meghatározzák az élelmiszerek minőségét. Alapanyagokat is tárolhatunk benne, valamint egyéb hűtésre szoruló termékek is helyet kaphatnak benne. Viszont egyáltalán nem mindegy, hogy az adott vállalkozás milyen háttérhűtőt szerez be az üzletébe vagy éppen a konyhára. Nem lehetséges finom ételeket előállítani olyan háttérhűtőkkel, amelyek már elavultak és régiek. A nagyon olcsó háttérhűtők ezáltal nem biztos, hogy ideálisnak fognak bizonyulni. Az üzletmenetben komoly szerepe van tehát a háttérhűtésnek.

A háttérhűtők frissen tartják az élelmiszereket.

Amennyiben nem jó háttérhűtőből kerül az eladótérbe egy termék, akkor az már lesz ugyanolyan, mint amikor a szállítás pillanatában volt. Tehát a megfelelő háttér biztosítását elengedhetetlen elvégezni, boltok és éttermek tekintetében egyaránt.

Kiknek van még szüksége háttérhűtőkre?

Élelmiszer boltoknak, cukrászdáknak, pékségeknek és henteseknek is kell a háttérhűtő. Termékkörönként és a felhasználás módjától is függ, hogy pontosan milyen típusút választanak, elképzelhető, hogy egyedi funkciókra is szükség lesz. A hűtőrendszer megtervezése tehát összetett feladat, nem könnyű a termelő üzemek hűtőkamráinak kialakítását véghez vinni. Az energia pazarló berendezéseket minél előbb érdemes lecserélni, így a költségek is hamar megtérülnek a gazdaságos üzemeltetés hatására, ráadásul kisebb eséllyel várhatóak javítási költségek. A háttérhűtők higiéniájára is rendszeresen ügyeljünk, ugyanis a hatóságok ezt bármikor, véletlenszerűen ellenőrizhetik és komoly büntetéseket szabhatnak ki, ha nem találják megfelelőnek.

 

Az emberi szív anatómiája, működése

A szív az érrendszer fő szerve, az erek hálózatában felel a vér pumpálásáért, mindezt az egész test tekintetében, ezen kívül felel a vérnyomás szabályozásáért. A szív gyakorlatilag a vérkeringés központjában helyezkedik el, tekinthetjük olyan izmos pumpának is, ami percenként 60-80-szor összehúzódik és így tartja fenn a vérkeringést.

A szív felel a test vérellátásért.

Ejtsünk néhány szót a szív anatómiájáról…

A szív két szívfalból áll, jobb és bal oldaliból. A szívfelek további két részre oszthatóak, mindkettőben vannak pitvarok és kamrák. Folyamatos pumpálással végzi a test vérellátását úgy, hogy előbb a pitvarok, majd a kamrák húzódnak össze. A szív részei szelepekkel válnak szét egymástól, ezek biztosítják a vér egy irányba történő útját. A szelepeket más néven billentyűknek nevezzük. Mitrális billentyűnek hívjuk azt a részt, ami a bal pitvart a bal kamrától elválasztja, a jobb pitvar és a jobb kamra között pedig tricuspidalis billentyűk helyezkednek el, melyek három vitorlából állnak.

A szív működése röviden…

Az oxigénben szegény vér a jobb pitvarba érkezik, ezt követően a jobb kamrából jut el a tüdőartériába, végül a tüdőbe és itt veszi fel az oxigént, valamint leadja a felesleges széndioxidot. Az oxigénnel felfrissült vér, a pulmonális vénákon keresztül végül a bal pitvarba érkezik, ezt nevezzük kis vérkörnek. Az artériás vér a főütőéren át kerül be a nagyvérkörbe és a szervekbe. Azoknak a szerveknek a vérellátása megnő, amelyek egy adott pillanatban fokozottabban működnek, például futás közben a láb izmai, mindezt azok a hormonok idézik elő, amelyek a véráramban vannak.

Gyakori a szív koszorúereinek a megbetegedése, ezt leginkább az váltja ki, hogy a vérellátásban probléma adódott. Ezen kívül a koszorúerek beszűkülhetnek, ami szintén rendkívül veszélyes tud lenni. A szívvel kapcsolatos problémákat gyakran kíséri mellkasi fájdalom, ami kisugározhat a bal karba is, de jelentkezhet nehézlégzés, légszomj, heves szívdobogásérzés. A szív megbetegedéseivel a kardiológia foglalkozik, amennyiben effajta tüneteket tapasztalunk, minél előbb keressünk fel egy megbízható szakorvost.