Az egészségünk megőrzése szempontjából a rendszeres szűrővizsgálatok fontosak, mivel ezekkel időben felismerhetőek az esetleges egészségügyi problémák, így a kezelések hatékonyabbak és eredményesebbek lehetnek. A szűrővizsgálatok segítségével ráadásul bizonyos betegségek meg is előzhetőek, de a korai stádiumban való felismerés is hozzájárul ahhoz, hogy kisebb beavatkozások is elegendőek legyenek a teljes gyógyuláshoz.
Nézzünk néhány fontos szűrővizsgálatot, amelyek segíthetnek az egészségünk megőrzésében…
Célszerű bizonyos időközönként bejelentkezni mellkasröntgenre, ahol jól kivehető a tüdő állapota, észrevehető a daganatos elváltozás, felismerhető a tüdőgyulladás és az egyéb tüdőt érintő megbetegedések, például az is észlelhető, hogy a beteg átesett-e tüdőembólián.
A mammográfia a mellrák korai felismerésének egyik legfontosabb módszere. A vizsgálat során a mell szövetét röntgen sugárzással vizsgálják, így az esetleges elváltozások korai stádiumban felismerhetők.
A méhnyakrákszűrésnek is jelentős a szerepe, hiszen segít az elváltozás korai felismerésében. A vizsgálat során kenetet vesznek a méhnyakról és azt laboratóriumi vizsgálatokra küldik.
A rendszeres vércukorszint mérés segíthet a cukorbetegség korai felismerésében, amely egyébként súlyos szövődményekkel járhat, ha nem kezelik időben.
A koleszterinszint mérés segíthet a magas vérnyomást, illetve a szív- és érrendszeri betegségeket elkerülni.
A vastagbélrák szűrés által korai stádiumban ismerhető fel az elváltozás, ezáltal a kezelés is hatékonyabbá válik és nagyobb az esélye a teljes gyógyulásnak.
A prosztatarák szűrés során általában PSA tesztet végeznek, amely segít felismerni az esetleges eltéréseket.
A szűrővizsgálatok fontosságát tehát nem lehet elégszer kihangsúlyozni, a korai kezelések számos esetben menthetnek életet. A kor előrehaladtával egyre több ilyen vizsgálaton javasolt részt venni, főleg ha a családban előfordult már komolyabb betegség. Akkor is keressük fel a lehető leghamarabb kezelőorvosunkat, ha valami egészségügyi elváltozást tapasztalunk magunkon, ilyenkor a háziorvos ultrahang vizsgálatot is elrendelhet, ahol szintén számos eltérés észrevehető.
Méhnyakrákszűrésen 30 éves kor felett évente célszerű részt venni, mammográfián pedig 45 éves korig elegendő 2 évente, 50 éves kor felett évente ajánlott. Prosztataszűrés céljából évente érdemes felkeresnie az urológus szakorvost a 40 felettieknek. Évente egyszer célszerű egy teljes laboratóriumi vizsgálatot is kérni.