Az öngyilkosság súlyos társadalmi és egészségügyi probléma, amely világszerte és Magyarországon is jelentős figyelmet igényel. A jelenség mögött álló okok, a hajlamosító tényezők és a megelőzési lehetőségek megismerése elengedhetetlen a segítségnyújtás és a prevenció szempontjából.
Az öngyilkosság hátterében többnyire mentális egészségügyi problémák állnak, mint például a depresszió és a szorongás. Ezek a mentális betegségek súlyos érzelmi és pszichológiai terheket rónak az egyénre, akik gyakran úgy érzik, hogy nincs kiút a szenvedéseikből. Emellett személyes élettapasztalatok, traumák, veszteségek, bántalmazások, szintén jelentős szerepet játszanak az öngyilkossági gondolatok kialakulásában. A szociális izoláció és a magány, valamint a gazdasági nehézségek és a munkanélküliség további rizikófaktorok, ezek mind súlyosbíthatják az egyén lelkiállapotát.
Az önértékelés és az önbecsülés problémái mély sebeket hagyhatnak, és az érzelmi fájdalom is sokszor elviselhetetlennek tűnik az érintettek számára. Az öngyilkosság gondolata ilyenkor úgy jelenik meg, mint az utolsó menedék, egy végső megoldás a szenvedések lezárására.
Milyen jelek utalhatnak arra, ha baj van?
A figyelmeztető jelek és kockázati tényezők felismerése elengedhetetlen a megelőzés szempontjából. A verbális jelek, a közvetlen vagy közvetett utalások, illetve a viselkedésbeli változások, ilyen a visszahúzódás vagy az érdeklődés elvesztése, mind olyan tünetek, amelyeket nem szabad figyelmen kívül hagyni. Az érzelmi jelek, például a szorongás, a düh és a reménytelenség, szintén figyelmeztető utalások lehetnek, akárcsak a fizikai jelek, mint az alvásban és az étkezési szokásokban bekövetkező változások.
A megelőzési stratégiák és a támogatási lehetőségek közé tartozik a mentális egészségügyi szolgáltatások, lelkisegély igénybe vétele, a pszichoterápia és a gyógyszeres kezelés, illetve a támogató csoportok és közösségi programok látogatása. Emellett a család és a barátok támogatása is nélkülözhetetlen, hiszen a folyamatos figyelem segíthet az érintetteknek kilábalni a nehéz helyzetekből.
Statisztikai adatok szerint hazánkban 40-50 ezer körülire tehető az öngyilkossági kísérletek száma. A KSH adatai szerint 2015 és 2020 között Magyarországon 25%-al csökkent az öngyilkosok száma. A Covid-19 megjelenése után viszont 16%-al megint nőtt. Globális tekintetben a világon átlagosan 8000 000 az öngyilkosok száma évente, ez nagyon nem jó hír, ugyanis azt jelenti, hogy minden 40-ik percben vet véget valaki az életének.