A forrasztóállomás több elemből tevődik össze, tartozik hozzá egy tápegység, vezérlő áramkör, forrasztó páka vagy forrasztó hegy. A vezérlő áramkor szabályozható akár hőmérséklettel, illetve kijelzővel, a forrasztó páka, valamint hegy pedig rendelkezik hőmérséklet érzékelővel. Az állomáson egy tartó is található, ami arra szolgál, hogy kényelmesen elhelyezzük rajta a pákát, amikor le kell tennünk egy pillanatra.
A pákahegyre égett forraszanyagot nem mindegy, hogy mivel távolítjuk el, erre a célra szolgál az állomáshoz tartozó speciális szivacs. Ezzel egyszerűbben, gyorsabban, alaposabban tudjuk eltávolítani a szennyeződéseket. A kiforrasztóállomás kiválóan alkalmas elektronikai alkatrészek forrasztására, de még ragasztópisztolyként, vákumos felszedő szerszámként is használják, valamint alkalmas különféle felületeken található komponensek javítására.
Milyen forrasztóállomásokat különböztethetünk meg?
A forrasztóállomás lehet digitális és analóg, az utóbbi kedvezőbb árakon szerezhető be, mivel nincs olyan extra funkciója, ami megmutatja a pontos hőmérsékletet, tehát ez a fajta egy egyszerűbb szerkezet. A digitálisról viszont bármikor leolvashatjuk az aktuális hőmérsékletet, sokkal professzionálisabb, bonyolultabb alkatrészekből áll maga az eszköz, ezért drágábban vásárolható meg.
Mind a két típus hibátlanul képes ellátni a folyamatot, ám a komolyabb hangvételű, precízebb munkákhoz célszerűbb a digitálisat választani.
A legfelkapottabb forrasztóállomás márkák a Weller, Quick, JBC, Ersa és a Thermaltronics, ami nem véletlen, hiszen kiváló minőséget képviselnek, és teljesítményben is fantasztikusak.