Legyen szó gyerekkönyvről vagy felnőtteknek szóló irodalomról – nem fogok meglepetést okozni – a digitalizáció felé tartunk. Ez a folyamat, mely az élet minden területén megmutatkozik, természetes, hogy a könyvpiacon is jelen van. Ugyanakkor semmiképp sem beszélhetünk a divat követésének olyan rohamtempójáról, mint egy új telefontípus, vagy egy még többet tudó tablet esetében.
Miért is nem?
Ennek több oka van. Az egyik az érzelmi kötöttség. A mai felnőttek, idősek megszokták a papíralapú olvasnivalót és ragaszkodnak hozzá. Tapintás, illat és bárki bármit mond, igenis másképp látjuk a nyomtatott könyvet, mint az e-book oldalain. Ez utóbbi is természetesen ízlés és megszokás kérdése, a fiatal generáció számára talán már tetszetősebb a képernyőről való olvasás.
Gyermekkönyvek esetén fontos szempont, hogy az egyébként is a telefont túl hamar kézbe kapó kicsi ne képernyőn ismerje meg a könyvek világát. Meg kell tanulni „igaziból” lapozni például, ez is kihagyhatatlan mozdulat a finommotorika fejlődésében. És milyen illúzióromboló esti mesét képernyőről olvasni. Na jó, most lebuktam, én is a középkorosztályhoz, a ragaszkodók köréhez tartozom.
Pedig vannak szempontok az e-book mellett is, nem is kevés
Olcsóbb. Kevésbé környezetszennyező, hisz mennyivel több fa marad életben. Praktikus mert kicsi, bárhova könnyen vihető, nem kell egy nyaralásra fél bőröndnyi helyet könyvekkel telezsúfolni.
És mégis, hiába a sok érv, úgy tűnik a papíralapú könyvek állják a sarat a technika kihívásaival szemben, mert lassú az átállás, a könyvnyomtatás egyelőre nem rokkan bele a fővesztésbe, arra még úgy tűnik várni kell. Szerencsére.