Az ultrahang készülék magas frekvenciája az emberi fül számára nem hallható, a vizsgálófej ezeket továbbítja a testszövetek felé. A kapott adatok áthaladnak a jelátalakítón, amelyek végül megjelennek a monitoron és kirajzolódik a vizsgálat alá vetett szerv. Az ultrahang segítségével pontosan feltérképezhető az adott szerv mérete, jól láthatóak, ha vannak eltérések, göbök, bármilyen megnagyobbodás, illetve a gyulladásra utaló jelek is kimutathatóak.
Hasi panaszok esetén, a háziorvos jellemzően először a hasi ultrahang elvégzését rendeli el, ami kimutatja a cisztákat és az egyéb kóros eltéréseket a szervezetünkben. Jól látható a máj szerkezete, a lép, a hasnyálmirigy, a vese, a húgyhólyag, de még azt is ki lehet szűrni, hogy van-e epekő. A hasüregben található nagyobb erek, nyirokcsomók állapota is ellenőrizhető. Az ultrahangos vizsgálat során kimutathatóak a daganatos elváltozások, illetve az általuk képzett áttétek is diagnosztizálhatóak. Továbbá, a kismedencében a méh, a petefészkek, a húgyúti szervek, a prosztata is megtekinthető. A gyomor és bélrendszer tekintetében egy esetleges elváltozás gyanúját merítheti fel, ebben az esetben további vizsgálatok elvégzése is szükségessé válik, például elrendelhetnek vastagbél-, illetve gyomortükrözést vagy CT-t.
Milyen teendőink vannak a vizsgálat előtt?
A vizsgálat semmilyen fájdalommal nem jár és mellékhatásokat sem produkál. Nincsenek káros sugarak, mint a röntgen esetében, így a várandós kismamáknál is elsősorban az ultrahangot alkalmazzák, hogy ellenőrizhessék a magzat fejlődését. A vizsgálat előtti 6 órában lehetőleg ne fogyasszunk szilárd táplálékot, viszont igyunk nagyon sok folyadékot, hogy a húgyhólyag telt legyen. A páciens a vizsgálat során fekvő testhelyzetben helyezkedik el, miközben a hasi területet szabaddá kell tennie. A szakorvos zselés anyagot visz fel a vizsgált testrészre, majd a vizsgálófej mozgatásával térképezi fel a szervek állapotát. A végén szóbeli és írásbeli tájékoztatást is ad a látottakról.