Az akkumulátorokon fellelhető jelölések tartalmazzák, azokat a fontos jellemzőket, amelyek segítséget nyújtanak a felhasználóknak a megfelelő típus kiválasztásához, ami az adott alkalmazáshoz ideálisnak mondható. A cikkünkben most a legfontosabb jelölésekről ejtünk néhány szót.
Nézzük hát, hogy melyek ezek…
Volt (V) mértékegységben jelölik az akkumulátorok feszültségét, ami egészen pontosan azt jelöli, hogy az akkumulátor két pólusa között mennyi elektromos potenciál figyelhető meg. Tehát, ha egy 12V-os akkumulátort nézünk, akkor tudhatjuk, hogy ennek 12 volt feszültsége van.
A teljesítményt mAh-ban (milliamperórában) jelölik. A mértékegység arra világít rá, hogy óránként mennyi áramot képes szolgáltatni az akkumulátor. Ez az érték minél nagyobb, annál tovább fogja bírni a használatot. Példával élve, egy olyan akksi, ami 2000 mAh-os, az 2000 milliamper áramot fog szolgáltatni óránként.
Betűvel jelölik az akkumulátor kémiai összetételét, a leggyakrabban előforduló típus a NiCd (nikkel-kadmium), ezen kívül gyakori még a NiMH (nikkel-fémhidrid), Li-ion (lítium-ion) és LiPo (lítium-polimer) akkumulátor.
A kapacitásukat (Ah) amperóra mértékegységben mérik, ami azt jelzi, hogy mennyi elektromos töltést lehet tárolni az akkumulátorban. Az Ah érték minél nagyobb, annál hosszabb ideig képes áramot szolgáltatni.
A ciklusidőből pedig megállapíthatjuk, hogy az adott típus hány alkalommal tölthető fel és mennyi ideig használható újra és újra. Azt viszont vegyük figyelembe, hogy minél nagyobb a ciklusidő, annál tovább alkalmazható az akkumulátor.
Azt okvetlen vegyük figyelembe, hogy egy akkumulátor webáruház kínálatában található akkumulátorok jelölései standardizált módon vannak feltüntetve, de gyártótól és típustól függően nagyban eltérhetnek egymástól, így könnyen változhatnak a jelölések. Éppen ezért az akkumulátor csomagolásán lévő információkat mindig vegyük szemügyre és figyelmesen olvassuk el, ugyanígy járjunk el a használati útmutatóval is, ezáltal pontosan megérhetjük az adott típus jelölését és képet kapunk a működéséről is.
A jelöléstechnika olyan ágazat, amely foglalkozik az áruk és termékek jelölésével, az azonosításukra és nyomon követésükre szolgáló technológiákkal, például vonalkódolással, RFID-technológiával és QR-kódokkal. Ennek az iparágnak köszönhetően lehetséges az akkumulátorokat is a megfelelő jelzésekkel ellátni. A jelölések többféle módon is rákerülhetnek a termékekre, hiszen a jelöléstechnikán belül is számos eljárás létezik.