A szezonális betegségek ellen többféle módon is védekezhetünk télen, fontos minél több módszert alkalmazni, hogy a vírusok és a baktériumok messziről elkerüljék szervezetünket. A közösségi helyeken alkalmazzunk szájat és orrot eltakaró maszkokat, ezáltal meggátolhatjuk a kórokozók terjedését. Igyekezzünk sűrűn kezet mosni, lehetőleg meleg vízzel és szappannal, vagy kézfertőtlenít használni. Ebben az időszakban célszerű elkerülni a túlzsúfolt helyeket és betartani a távolságtartással kapcsolatos ajánlásokat. Igyekezzünk sok vitamint és ásványi anyagot fogyasztani, ezáltal erősebbé tehetjük az immunrendszerünket és nagyban javíthatjuk egészségi állapotunkat. Mindezek mellett mozogjunk rendszeresen, minél előbb találjuk meg a számunkra legideálisabb mozgásformát.
Az alvás minősége és mennyisége is sokat számít, de meghatározó a táplálkozás is, ugyanis az egészséges ételek is jelentős mértékben hozzájárulnak az immunrendszer erősebbé tételéhez.
Amennyiben lebetegszünk, semmiképp se menjünk közösségbe, inkább maradjunk otthon, ezzel is óvjuk embertársainkat és nem terjesztjük a vírust.
Milyen betegségek terjednek ősszel és télen?
Bármilyen fertőzést összeszedhetünk, de januárban és februárban jellemzően az influenza terjed a legjobban, kora ősszel pedig még tart allergia szezon, ilyenkor az allergiás rhinitis könnyen összekeverhető a felső légúti megbetegedésekkel. Télen a baktériumok leginkább a légutakat és az orrnyálkahártyát támadják meg és a kórokozók cseppfertőzéssel, közvetlen érintkezéssel terjednek.
Az, hogy hányan kapják el a betegséget több tényezőtől is függ, nem mindegy a helyiségben tartózkodók létszáma, a belégzés mélysége és a fertőzés koncentrációja. Az efféle betegségek robbanásszerűen indulnak be, főleg a nagy létszámú, zárt közösségekben, például óvodákban, iskolákban. Ma már számos gyógyászati webáruház kínálatából beszerezhetünk vitaminokat, melyek támogatják szervezetünket, a téli időszakban okvetlen gondoskodjunk ezek rendszeres szedéséről.