A mozgásszervi problémák egyre nagyobb méreteket öltenek manapság. Az egyik fő kiváltó ok sok esetben a helytelen ülésből és a nem megfelelő ülőalkalmatosságból ered. Mindez már iskolás korban megjelenik, hiszen a későbbi ortopédiai gondok már ebben az időszakban jelentkeznek.
Milyen problémákat okoz a helytelen ülés?
Hiába a rendszeres testmozgás, a probléma egyre inkább csak eszkalálódik. A legtöbb iskolapad egy jó forgószékkel ellentétben ugyanis még abban a szellemiségben készült, amely nem tartja szem előtt az ortopédiai szempontokat. Mindez azt jelenti, hogy a jövő nemzedéke olyan körülmények között tölti el a mindennapjait, amely komoly kihatással lehet később az egészségére. Ebben a korban ugyanis a helytelen pozíció egy nagyon rossz beidegződést idéz elő, amely a későbbiekben is meghatározza a testtartást. A nem megfelelő ülés ugyanis nagyobb terhet ró a hátra, a nyakra, a vállakra, a szalagokra és a csontokra, így túlterhelés képződik. Ennek következtében a porckorongok összepréselődnek, ami elváltozást okoz idővel. Az ízületek és a porcok sérülnek, deformálódnak.
Mi a megoldás?
Mindez elkerülhető lenne, ha a szükséges körülmények biztosítva lennének a közoktatásban. Ennek hiányában azonban alternatív megoldásokra van szükség, hogy a gyerkőceinket ért negatív behatásokat ellensúlyozni tudjuk. Mindezek közül az egyik leghatékonyabb módszer a gyógytorna, amelyet már iskolás korban érdemes elkezdeni.
A legtöbb esetben az idejekorán elkezdett gyógytorna ugyanis képes visszaállítani a teljes gerinc, valamint a szalagok, porcok és ízületek degenerációját. Ennek köszönhetően helyreáll a megfelelő testtartás és könnyebben elkerülhetőek a mozgásszervi problémák.