Az épületek, házak felépítése meglehetősen bonyolult és összetett feladat, nagy szakértelmet és hozzáértést igényel. A bonyolult munkafolyamatokat részletes tervezés előzi meg, amelyből már nagyjából látszani fog, hogy körülbelül mikorra készül el teljesen az adott építmény. Ez függ az építtetőtől és az épület méretétől, formájától is, önmagában csak a tervezés minimum egy hónap, de elhúzódhat akár fél évig is. Az engedélyezési tervdokumentációt a helyi önkormányzat építési osztályára szükséges benyújtanunk, de bizonyos méret alatt elég a bejelentési kötelezettség. Az aktuális előírásoknak viszont minden esetben nézzünk utána, érdeklődhetünk a helyi önkormányzatnál is.
Az építkezés első lépése a földmunka, sőt az alapok lefektetése a legfontosabb lépés. Az alapnak annyira strapabírónak kell lennie, hogy bírja a ház tömegéből adódó terhelést, továbbá, meg kell akadályoznia, hogy a talajvíz bejusson, ezen kívül fontos, hogy jól szigeteljen és meggátolja a páralecsapódást, penészesedést. A földmérő és a tervező lesz a segítségünkre abban, hogy síkalapozásra vagy mélyalapozásra lesz-e szükségünk.
A stabil alapok lefektetése után kezdődhet a falak megépítése, végül a tetőszerkezet kialakítása. A főfalak és a sarokpontok helyét célszerű már jóval előre meghatározni. A tető rendkívül fontos része egy háznak, ugyanis védelmet biztosít a viharos időjárás ellen, óvja az épület szerkezetének elemeit és a belső tereket.
Kit bízzunk meg az építési munkálatokkal?
Egy ház építése jelentős költségeket von maga után, éppen ezért célszerű profikra bízni a feladatot, hogy a végeredmény tökéletes legyen. Keresnünk kell egy megbízható generálkivitelezéssel foglalkozó céget, akiknek már bőven van tapasztalat a hátuk mögött. A generálkivitelezés lényegében magába foglalja az állapotfelmérést, tervezés fázisát, beltéri kivitelezést, belsőépítészetet, tehát a tulajdonosoknak szinte semmi dolguk nem marad, mindössze nyomon követni az egyes folyamatokat.